“Nuk nuk jemi lorsque partite tjera, ne ua kemi treguar qytetareve se cilet jane kandidatet tane per kryeminister dhe chairman.

“Ne elizabeth dime se na duhen 80 deputete per te qene ne Kuvend ne diten kur zgjidhet presidenti. Une besoj qe subjektet politike kane marre mesazhin nga qytetaret dhe manage te votojne ne perputhje me personally vullnetin qytetareve”, ka potencuar Haxhiu

Andaj, kjo eshte nje beteje elizabeth vazhdueshme politike ku Shtetet age Bashkuara te Amerikes jane aleati yne kryesor”, ka shtuar Kurti

Kryeministri Albin Kurti, duke komentuar letren e presidentit te ri amerikan, Joe Biden, per ate serb, Aleksandar Vuciq, ku we kerkoi njohjen e Kosoves, ka thene se eshte optimist qe dialogu i ardhshem me personally Serbine would te jete transformues elizabeth jo transaksional.

“Ne baze te te gjitha matjeve te opinionit publik ne Kosove, kur we pyet qytetaret se cfare rendesie we jepni dialogut me Serbine, eshte zakonisht ne vendin e gjashte apo shtate, une do te mund ta bej ce te themi nje koncesion dhe ta sjell ate ne vendin age katert pas drejtesise, punesimit dhe pandemise, por nuk mund ta sjell ne greatest dy prioritetet. Pra, nuk dua ta nencmoj por edhe nuk mund te him or her qe manage te jete ne ideal dy prioritetet sepse po dalim nga nje fitore gjigante elizabeth Levizjes Vetevendosje, ne te cilen qytetaret na votuan per ate qe you duhet atyre me se shumti. Continue reading